Share on FacebookShare on Twitter
Ֆուտբոլի միջազգային ասոցիացիաների ֆեդերացիա կամ ՖԻՖԱ (FIFA)՝ միջազգային սպորտի ղեկավարման մարմին, որը կառավարում է ֆուտբոլը, ֆուտզալը եւ լողափնյա ֆուտբոլը։ ՖԻՖԱ-ն կազմակերպում է ֆուտբոլի գլխավոր միջազգային մրցումները, այդ թվում Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը, որն անցկացվում է 1930-ից, եւ Կանանց ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը, որն անցկացվում է 1991-ից։
Միջազգային հանդիպումների աճը 20-րդ դարի սկզբին ֆուտբոլային եզակի կառավարող մարմնի պահանջ առաջացրեց։ ՖԻՖԱ-ն հիմնադրվեց Փարիզում 1904 թ. մայիսի 21-ին։ Ֆրանսիական անվանումն օգտագործվում է նաեւ ոչ ֆրանսախոս երկրներում։ ՖԻՖԱ-ի հիմնադիր անդամներն էին Բելգիան, Դանիան, Ֆրանսիան, Նիդերլանդները, Իսպանիան (ներկայացնում էր «Ռեալ Մադրիդը», քանի որ ֆեդերացիան հիմնադրվել է 1913 թ.), Շվեդիան եւ Շվեյցարիան։ Նաեւ նույն օրը Գերմանիայի ֆեդերացիան հայտարարեց իր պատրաստակամության մասին հեռագրի միջոցով։
ՖԻՖԱ-ի կազմակերպած առաջին միջոցառումը 1908 թ. օլիմպիական խաղերն էին Լոնդոնում, որն ավելի հաջող էր, քան դրան նախորդած մրցությունները։ ՖԻՖԱ-ի անդամակցությունն ընդարձակվեց Եվրոպայից դուրս, եւ կազմակերպությանը միացան Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը (1909 թ.), Արգենտինան (1912 թ.), Կանադան ու Չիլին (1913 թ.), Միացյալ Նահանգները (1914 թ.)։